NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
4349
Тонът на времето

Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб

Как Христофор Колумб се подготвя за експедицията, при която на 12 октомври 1492 г. е открито първото късче от земите, наречени по-късно Америка? Какви са били корабите, с които отплава? Как е изглеждала каютата, обитавана от  Колумб? Какъв маршрут са следвали мореплавателите? С какво са били натоварени плавателните съдове? Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия. Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция. Целта е да се намери по-пряк път до "Индиите", към които роденият в Генуа мореплавател смятал, че се насочва

| 12 Октомври 2024, 11:08 ч.
Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
Снимка © Теодора Славянова / БТА

Как Христофор Колумб се подготвя за експедицията, при която на 12 октомври 1492 г. е открито първото късче от земите, наречени по-късно Америка? Какви са били корабите, с които отплава? Как е изглеждала каютата, обитавана от  Колумб? Какъв маршрут са следвали мореплавателите? С какво са били натоварени плавателните съдове?

"Това е нещо огромно. Това е земетресение", каза американецът Гари Ръвкън за шведското обществено радио SR малко след като заедно със сънародника си Виктор Амброс спечели  Нобеловата награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК, предаде АФП.

"Кучето не разбира защо навън е тъмно и защо тичаме из къщата", допълни Нобеловият лауреат.        72-годишният биолог е бил събуден на разсъмване от Нобеловия комитет и е обещал да дойде и да се забавлява на церемонията по връчването на наградите в Стокхолм на 10 декември.       "Няколко пъти сме били на Нобеловото парти. Човек не би си помислил, че група учени ще се окажат купонджии, но те наистина са такива", каза още Гари Ръвкън.

Вторият лауреат на тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина, американецът Виктор Амброс, показа същия ентусиазъм. 

Ямболският драматичен театър "Невена Коканова" започна репетиции на ново заглавие – поетичен спектакъл "Читалнята", който е по текстове на петима ямболски писатели, съобщиха от културния институт.

Премиерата ще бъде на 11 октомври в Художествената галерия "Жорж Папазов" в града.

Какво може да се случи в една читалня, какво може да бъде открито там и с какви  провокации ще се сблъскат актьори, автори и публика? Отговорите на тези въпроси ще дадат актьорите от Драматичен театър "Невена Коканова" Димитър Димитров, Радослава Донева и Георги Ружичка.

В "Читалнята" ще прозвучат произведения на Илко Капелев, Тенко Тенев, Антон Кабрански, Иван Газдов и Христо Карастоянов. Музиката е на Андон Балахуров. Ръководител на театралния проект е Димитър Димитров. Това е вторият поетичен спектакъл на театъра след "Отключено време", в който бяха представени седем ямбол

На 6 ноември е премиерата на „Чумата“ в Сатиричния театър – весел разказ за сериозни неща, съобщават от трупата.

Автор е Джордже Кокош, а преводът е на Аглика Олтеан.

„Имало един режисьор. Така му се стекъл животът, че за известно време станал началник. Туй време свършило и той решил да се върне към това, което най-много обича. Към това, което го е пленявало от дете. Към това, без което не може. Театърът! И харесал една пиеса. Ама не просто я харесал, а се запленил. В нея се разказвало за едни хора, които гледат прасета, но се появила чума по свинете и държавата трябвало да им ги избие, за да ликвидира огнището на заразата. Хората не щели да им трепят прасенцата и се заинатили. И се борили, ама с всички средства се борили, да не си дадат животинките. Чиновникът и гражданинът влезли смело в

Изложбата „Отражения“ на Камен Цветков ще бъде показана в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.

Експозицията скулптура може да бъде разгледана от 5 до 22 ноември, информират организаторите.

„Гранитните скулптурни форми на Камен Цветков въздействат чрез своя парадоксален минимализъм: те са монолитно цялостни в своята корпулентност и същевременно създават впечатление за лекота, за една непринудена елегантност при своето „стъпване“ върху постамента. Това характерно въздействие е свързано с динамичния баланс между биоморфна и геометрична форма. Тази субтилна комуникация предизвиква зрителя за търсене на различни гледни точки към пластиките и към откриването на различни образни констелации“, казва Галина Лардева.

Камен Цветков е роден през 1969 година в гр. Перник. През 1996 г.

С фотоизложба на Римския стадион и гала спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ на Античния театър днес вечерта ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град.

„Вдъхновението“ е водеща тема на документалната фотоизложба на Римския стадион, която ще разкаже за Празниците на Стария град през годините. Художествените фотографии на доц. Никола Лаутлиев, архивни кадри и документи на Общински институт „Старинен Пловдив“ и партньорите от Народна библиотека „Иван Вазов“ и Дирекция „Регионален държавен архив“ - Пловдив представят визуален разказ за това как през годините Старинен Пловдив става пресечна точка на всички изкуства, но и място за забави, улични шествия, приложни занаяти и други. 

Официалното откриващо събитие на тазгодишните празници е гала спектакълът „50 години емоция“ н

Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия. Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция. Целта е да се намери по-пряк път до "Индиите", към които роденият в Генуа мореплавател смятал, че се насочва. 

Плавателните съдове тръгват от пристанището в Палос де ла Фронтера на 3 август 1492 г., а 33 дни по-късно, на 12 октомври, в ранните часове, морякът Родриго де Триана вижда заветното парче земя на хоризонта. За местното население това е остров Гуанахани, а Колумб го кръщава Сан Салвадор. Днес късчето земя е част от Бахамските острови.

Музеят в Палос де ла Фронтера съхранява реплики на плавателните съдове в реалните им размери, които са "на вода". И трите кораба, разказващи за живота и приключенията на моряците и на Колумб по дългия път през Атлантическия океан, са разположени в малък залив, специално създаден за тях. 

И трите плавателни съда, които от съвременна гледна точка изглеждат малки за подобно пътуване, днес са отворени за посетители и могат да бъдат разгледани буквално всяко кътче и въже на борда. 

Флагманът на експедицията е корабът "Санта Мария", който е най-големият и на борда му пътуват 40 души заедно с Колумб. На него са натоварени и необходимите товари, хранителни запаси. Там роденият в Генуа мореплавател има и каюта, като той е единственият от цялата експедиция с подобна привилегия. Помещението е достъпно за посещение при качването на "Санта Мария", като лично Колумб като специално изработена фигура, посреща гостите си, загледан в многобройни карти. В долната част на кораба, отредена за моряците, са подредени и провизиите, необходими за дългото плаване. По тесни стълби целият кораб, от единия до другия край, е достъпен за разглеждане.

Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличието „Златна монета Култура“.

Това стана известно на тържествена церемония, която се състоя тази вечер в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. Организатори са Съветът на европейската научна и културна общност и Клубът на българския културен и научен елит.  

Председателят на Съвета на европейската научна и културна общност Росица Златанова отбеляза, че трите отличени институции имат голям принос за популяризиране на международния културен обмен и на българската култура.

Тя подчерта, че „Златна монета Култура“ е притежание на едни от най-авторитетните институции в България като Народния театър „Иван Вазов“ и Националната

Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието, в навечерието на празника на столицата.

За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, посочват от екипа на фестивала.

Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена с есемес на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14).  Средствата от приходите от гласуването с есемес са в полза на благотворителната кампания

Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация.

Изложбата показва 69 творби на „бащата на графикатурата“, които проследяват творческия му период от 1965 до 2008 г. Сред тях са произведения сериграфии, офорти, илюстрации с туш, рисунки, плакати. Представени са творби от циклите „Гротески“, „Кавъркласик“, „Нещо е излишно, нещо не достига“, „Игра на силуети“. 

„Работата ми в годините се оформи извън Ямбол, но няма никакво значение. Ямбол остана в моята глава като един център практически на целия ми живот. Затова реших да направя

Мецосопраното Светлина Стоянова гостува на закриването на 15-ото издание на фестивала „Опера в Летния театър“ във Варна. Концертът е тази вечер. Диригент на оркестъра на Варненската опера ще бъде маестро Диан Чобанов. В оперната гала ще участват и сопраните Йоана Железчева и Пилар Гаридо, баритонът Матео Манчини, тенорът Рейналдо Дроз и басът Гео Чобанов. В програмата са включени откъси от творби на Моцарт, Белини, Росини, Бизе, Гуно, Доницети.

Това е първа изява на варненска сцена на Светлина Стоянова, която прави международна кариера в Миланската скала, Виенската щатсопера, оперните театри в Хамбург, Цюрих, Мюнхен. Тя е най-високо класираната певица на конкурса Le Grand Prix de l’Opera през 2016 г., информират от Театрално-музикалния продуцентски център във Варна. Щатен солист е на Виенската Щатсопера в два поредни сезона (2018-2020). Светлина Стоянова

Рок група „Монолит“ идва във Враца на предстоящото първо издание на Oktoberfest Vratsa, информираха от общинска администрация.

Оттам допълниха, че музикантите ще изпълнят някои от хитовите парчета на германската група "Скоприънс" .

В официалната си фейсбук страница Община Враца обяви, че е готова програмата за тридневния фестивал, който започва от 18 октомври. 

Подготвени са редица събития, сред които куиз, посветен на германската култура, представяне на германски автомобили, кино под звездите, DJ парти, аудио-визуален спектакъл. 

През трите дни на фестивала в заведенията в града, партньори на инициативата, както и на специално обособени шатри и кемпери пред сградата на администрацията, жителите и гостите на Враца ще могат да се докоснат до традиционната кухня и напитки за Германия.

Малчуганите от детските градини във Враца

Каравелата "Пинта" е средната по големина от трите плавателни съда, участвали в първата експедиция на Колумб. Екипажът наброява 30 души, сред които и е морякът, видял първи сушата на 12 октомври 1492 г. В лагуната пред музея е изграден и малък остров, пресъздаващ този, който Родриго де Триана забелязва от борда на "Пинта". Както корабите, така и островът посрещат ежедневно посетители. Музеят е затворен само в понеделниците.

"Пинта" е първият кораб от експедицията на Христофор Колумб, който се завръща в Испания, като през месец март 1493 г. достига роден бряг в Галисия. 

Най-малката каравела е "Ниня", в която пътуват 20 души. С нея Христофор Колумб се завръща в Испания, след като "Санта Мария" засяда край Хаити, по време на обиколките на островите в района, по Коледа на 1492 г. и не може да поеме по обратния път. Мореплавателят много харесва "Ниня", която е бърза, маневрена и стабилна. Това е причината да стане водещия кораб при завръщането на експедицията в Европа, след изоставянето на "Санта Мария". 

Трите емблематични кораба са взстановени за честванията на 500-годишнината от откриването на Америка през 1992 г. Тогава са показани по време на изложението Експо ’92 в Севиля, след което отиват в музея. В Палос де ла Фронтера той отваря врати две години по-късно - през 1994 г. Мястото не е избрано случайно - освен че експедицията на Колумб тръгва от местното пристанище, от този район са моряците, както и фамилията Пинсон, осигурила "Пинта" и "Ниня". Начело на по-големия кораб по време на експедицията е Мартин Алонсо Пинсон, а "Ниня" се ръководи от Винсенте Пинсон. 

Освен корабите, които са най-голямата атракция в музея, посетителите имат възможност да се потопят в атмосферата на 15-и век с възстановки на типичен за средновековна Испания квартал и, разбира се, пристанището, откъдето започва историческото пътуване към Новия свят. 

В музея в Палос де ла Фронтера се пазят също костюми, рисунки и други предмети, показващи какъв е бил начинът на живот преди повече от пет века в Испания. Изложени са също карти, навигационни инструменти, корабни оръжия. Интерактивно шоу разказва в рамките на 25 минути историята на пътуването на Колумб и откриването на Америка.

В близост до музея с трите кораба е и францисканският манастир "Санта Мария де ла Рабида", повече известен като "Ла Рабида", който приютява Христофор Колумб между 1491 и 1492 г., докато организира експедицията. Светата обител е от голямо значение за пътуването, тъй като тук са направени едни от първите стъпки за реализацията му.

Мореплавателят намира голяма подкрепа от монаха Хуан Перес, пред когото испанската кралица Исабел Кастилска се изповяда. Той помага на Колумб да се срещне с владетелката, лично да представи пред нея и съпруга й - крал Фернандо Арагонски, плановете си за експедиция. По-късно кралицата дава одобрение и отпуска средства за пътуването към Новия свят. С подкрепата на монаха Христофор Колумб успява да убеди и местни богаташи да се включат в атлантическото плаване. Точно в "Ла Рабида" братята Пинсон се съгласяват да дадат корабите, както и да осигурят необходимите екипажи с подкрепата на местните управници.

В "Ла Рабида", чиито основи са поставени още през 13-ти век, за посещение са отворени стаите, в които Колумб, монахът и местните първенци чертаят плановете за експедицията. Има множество древни карти, по стените са поставени картини на испански творци, посветени на пътуването, факсимилета на документи с подписа на мореплавателя.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 04:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Тонът на времето
4349
Тонът на времето

Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб

Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия.Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция.

| 12 Октомври 2024, 11:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
Снимка © Теодора Славянова / БТА

Как Христофор Колумб се подготвя за експедицията, при която на 12 октомври 1492 г. е открито първото късче от земите, наречени по-късно Америка? Какви са били корабите, с които отплава? Как е изглеждала каютата, обитавана от  Колумб? Какъв маршрут са следвали мореплавателите? С какво са били натоварени плавателните съдове?

Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия. Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция. Целта е да се намери по-пряк път до "Индиите", към които роденият в Генуа мореплавател смятал, че се насочва. 

"Това е нещо огромно. Това е земетресение", каза американецът Гари Ръвкън за шведското обществено радио SR малко след като заедно със сънародника си Виктор Амброс спечели  Нобеловата награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК, предаде АФП.

"Кучето не разбира защо навън е тъмно и защо тичаме из къщата", допълни Нобеловият лауреат.        72-годишният биолог е бил събуден на разсъмване от Нобеловия комитет и е обещал да дойде и да се забавлява на церемонията по връчването на наградите в Стокхолм на 10 декември.       "Няколко пъти сме били на Нобеловото парти. Човек не би си помислил, че група учени ще се окажат купонджии, но те наистина са такива", каза още Гари Ръвкън.

Вторият лауреат на тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина, американецът Виктор Амброс, показа същия ентусиазъм. 

Ямболският драматичен театър "Невена Коканова" започна репетиции на ново заглавие – поетичен спектакъл "Читалнята", който е по текстове на петима ямболски писатели, съобщиха от културния институт.

Премиерата ще бъде на 11 октомври в Художествената галерия "Жорж Папазов" в града.

Какво може да се случи в една читалня, какво може да бъде открито там и с какви  провокации ще се сблъскат актьори, автори и публика? Отговорите на тези въпроси ще дадат актьорите от Драматичен театър "Невена Коканова" Димитър Димитров, Радослава Донева и Георги Ружичка.

В "Читалнята" ще прозвучат произведения на Илко Капелев, Тенко Тенев, Антон Кабрански, Иван Газдов и Христо Карастоянов. Музиката е на Андон Балахуров. Ръководител на театралния проект е Димитър Димитров. Това е вторият поетичен спектакъл на театъра след "Отключено време", в който бяха представени седем ямбол

На 6 ноември е премиерата на „Чумата“ в Сатиричния театър – весел разказ за сериозни неща, съобщават от трупата.

Автор е Джордже Кокош, а преводът е на Аглика Олтеан.

„Имало един режисьор. Така му се стекъл животът, че за известно време станал началник. Туй време свършило и той решил да се върне към това, което най-много обича. Към това, което го е пленявало от дете. Към това, без което не може. Театърът! И харесал една пиеса. Ама не просто я харесал, а се запленил. В нея се разказвало за едни хора, които гледат прасета, но се появила чума по свинете и държавата трябвало да им ги избие, за да ликвидира огнището на заразата. Хората не щели да им трепят прасенцата и се заинатили. И се борили, ама с всички средства се борили, да не си дадат животинките. Чиновникът и гражданинът влезли смело в

Изложбата „Отражения“ на Камен Цветков ще бъде показана в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.

Експозицията скулптура може да бъде разгледана от 5 до 22 ноември, информират организаторите.

„Гранитните скулптурни форми на Камен Цветков въздействат чрез своя парадоксален минимализъм: те са монолитно цялостни в своята корпулентност и същевременно създават впечатление за лекота, за една непринудена елегантност при своето „стъпване“ върху постамента. Това характерно въздействие е свързано с динамичния баланс между биоморфна и геометрична форма. Тази субтилна комуникация предизвиква зрителя за търсене на различни гледни точки към пластиките и към откриването на различни образни констелации“, казва Галина Лардева.

Камен Цветков е роден през 1969 година в гр. Перник. През 1996 г.

С фотоизложба на Римския стадион и гала спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ на Античния театър днес вечерта ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град.

„Вдъхновението“ е водеща тема на документалната фотоизложба на Римския стадион, която ще разкаже за Празниците на Стария град през годините. Художествените фотографии на доц. Никола Лаутлиев, архивни кадри и документи на Общински институт „Старинен Пловдив“ и партньорите от Народна библиотека „Иван Вазов“ и Дирекция „Регионален държавен архив“ - Пловдив представят визуален разказ за това как през годините Старинен Пловдив става пресечна точка на всички изкуства, но и място за забави, улични шествия, приложни занаяти и други. 

Официалното откриващо събитие на тазгодишните празници е гала спектакълът „50 години емоция“ н

Плавателните съдове тръгват от пристанището в Палос де ла Фронтера на 3 август 1492 г., а 33 дни по-късно, на 12 октомври, в ранните часове, морякът Родриго де Триана вижда заветното парче земя на хоризонта. За местното население това е остров Гуанахани, а Колумб го кръщава Сан Салвадор. Днес късчето земя е част от Бахамските острови.

Музеят в Палос де ла Фронтера съхранява реплики на плавателните съдове в реалните им размери, които са "на вода". И трите кораба, разказващи за живота и приключенията на моряците и на Колумб по дългия път през Атлантическия океан, са разположени в малък залив, специално създаден за тях. 

Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличието „Златна монета Култура“.

Това стана известно на тържествена церемония, която се състоя тази вечер в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. Организатори са Съветът на европейската научна и културна общност и Клубът на българския културен и научен елит.  

Председателят на Съвета на европейската научна и културна общност Росица Златанова отбеляза, че трите отличени институции имат голям принос за популяризиране на международния културен обмен и на българската култура.

Тя подчерта, че „Златна монета Култура“ е притежание на едни от най-авторитетните институции в България като Народния театър „Иван Вазов“ и Националната

Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието, в навечерието на празника на столицата.

За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, посочват от екипа на фестивала.

Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена с есемес на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14).  Средствата от приходите от гласуването с есемес са в полза на благотворителната кампания

Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация.

Изложбата показва 69 творби на „бащата на графикатурата“, които проследяват творческия му период от 1965 до 2008 г. Сред тях са произведения сериграфии, офорти, илюстрации с туш, рисунки, плакати. Представени са творби от циклите „Гротески“, „Кавъркласик“, „Нещо е излишно, нещо не достига“, „Игра на силуети“. 

„Работата ми в годините се оформи извън Ямбол, но няма никакво значение. Ямбол остана в моята глава като един център практически на целия ми живот. Затова реших да направя

Мецосопраното Светлина Стоянова гостува на закриването на 15-ото издание на фестивала „Опера в Летния театър“ във Варна. Концертът е тази вечер. Диригент на оркестъра на Варненската опера ще бъде маестро Диан Чобанов. В оперната гала ще участват и сопраните Йоана Железчева и Пилар Гаридо, баритонът Матео Манчини, тенорът Рейналдо Дроз и басът Гео Чобанов. В програмата са включени откъси от творби на Моцарт, Белини, Росини, Бизе, Гуно, Доницети.

Това е първа изява на варненска сцена на Светлина Стоянова, която прави международна кариера в Миланската скала, Виенската щатсопера, оперните театри в Хамбург, Цюрих, Мюнхен. Тя е най-високо класираната певица на конкурса Le Grand Prix de l’Opera през 2016 г., информират от Театрално-музикалния продуцентски център във Варна. Щатен солист е на Виенската Щатсопера в два поредни сезона (2018-2020). Светлина Стоянова

Рок група „Монолит“ идва във Враца на предстоящото първо издание на Oktoberfest Vratsa, информираха от общинска администрация.

Оттам допълниха, че музикантите ще изпълнят някои от хитовите парчета на германската група "Скоприънс" .

В официалната си фейсбук страница Община Враца обяви, че е готова програмата за тридневния фестивал, който започва от 18 октомври. 

Подготвени са редица събития, сред които куиз, посветен на германската култура, представяне на германски автомобили, кино под звездите, DJ парти, аудио-визуален спектакъл. 

През трите дни на фестивала в заведенията в града, партньори на инициативата, както и на специално обособени шатри и кемпери пред сградата на администрацията, жителите и гостите на Враца ще могат да се докоснат до традиционната кухня и напитки за Германия.

Малчуганите от детските градини във Враца

И трите плавателни съда, които от съвременна гледна точка изглеждат малки за подобно пътуване, днес са отворени за посетители и могат да бъдат разгледани буквално всяко кътче и въже на борда. 

Флагманът на експедицията е корабът "Санта Мария", който е най-големият и на борда му пътуват 40 души заедно с Колумб. На него са натоварени и необходимите товари, хранителни запаси. Там роденият в Генуа мореплавател има и каюта, като той е единственият от цялата експедиция с подобна привилегия. Помещението е достъпно за посещение при качването на "Санта Мария", като лично Колумб като специално изработена фигура, посреща гостите си, загледан в многобройни карти. В долната част на кораба, отредена за моряците, са подредени и провизиите, необходими за дългото плаване. По тесни стълби целият кораб, от единия до другия край, е достъпен за разглеждане.

Каравелата "Пинта" е средната по големина от трите плавателни съда, участвали в първата експедиция на Колумб. Екипажът наброява 30 души, сред които и е морякът, видял първи сушата на 12 октомври 1492 г. В лагуната пред музея е изграден и малък остров, пресъздаващ този, който Родриго де Триана забелязва от борда на "Пинта". Както корабите, така и островът посрещат ежедневно посетители. Музеят е затворен само в понеделниците.

"Пинта" е първият кораб от експедицията на Христофор Колумб, който се завръща в Испания, като през месец март 1493 г. достига роден бряг в Галисия. 

Най-малката каравела е "Ниня", в която пътуват 20 души. С нея Христофор Колумб се завръща в Испания, след като "Санта Мария" засяда край Хаити, по време на обиколките на островите в района, по Коледа на 1492 г. и не може да поеме по обратния път. Мореплавателят много харесва "Ниня", която е бърза, маневрена и стабилна. Това е причината да стане водещия кораб при завръщането на експедицията в Европа, след изоставянето на "Санта Мария". 

Трите емблематични кораба са взстановени за честванията на 500-годишнината от откриването на Америка през 1992 г. Тогава са показани по време на изложението Експо ’92 в Севиля, след което отиват в музея. В Палос де ла Фронтера той отваря врати две години по-късно - през 1994 г. Мястото не е избрано случайно - освен че експедицията на Колумб тръгва от местното пристанище, от този район са моряците, както и фамилията Пинсон, осигурила "Пинта" и "Ниня". Начело на по-големия кораб по време на експедицията е Мартин Алонсо Пинсон, а "Ниня" се ръководи от Винсенте Пинсон. 

Освен корабите, които са най-голямата атракция в музея, посетителите имат възможност да се потопят в атмосферата на 15-и век с възстановки на типичен за средновековна Испания квартал и, разбира се, пристанището, откъдето започва историческото пътуване към Новия свят. 

В музея в Палос де ла Фронтера се пазят също костюми, рисунки и други предмети, показващи какъв е бил начинът на живот преди повече от пет века в Испания. Изложени са също карти, навигационни инструменти, корабни оръжия. Интерактивно шоу разказва в рамките на 25 минути историята на пътуването на Колумб и откриването на Америка.

В близост до музея с трите кораба е и францисканският манастир "Санта Мария де ла Рабида", повече известен като "Ла Рабида", който приютява Христофор Колумб между 1491 и 1492 г., докато организира експедицията. Светата обител е от голямо значение за пътуването, тъй като тук са направени едни от първите стъпки за реализацията му.

Мореплавателят намира голяма подкрепа от монаха Хуан Перес, пред когото испанската кралица Исабел Кастилска се изповяда. Той помага на Колумб да се срещне с владетелката, лично да представи пред нея и съпруга й - крал Фернандо Арагонски, плановете си за експедиция. По-късно кралицата дава одобрение и отпуска средства за пътуването към Новия свят. С подкрепата на монаха Христофор Колумб успява да убеди и местни богаташи да се включат в атлантическото плаване. Точно в "Ла Рабида" братята Пинсон се съгласяват да дадат корабите, както и да осигурят необходимите екипажи с подкрепата на местните управници.

В "Ла Рабида", чиито основи са поставени още през 13-ти век, за посещение са отворени стаите, в които Колумб, монахът и местните първенци чертаят плановете за експедицията. Има множество древни карти, по стените са поставени картини на испански творци, посветени на пътуването, факсимилета на документи с подписа на мореплавателя.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.